Marjapuiden istutus ja hoito

  • Print
  • PDF

Marjapuut ovat yksirunkoisia kasveja, joiden latvuksen muodostaa marjapensas. Saatavilla on erilaisia herukoita, karviaisia ja aronioita.

Kasvupaikka

Aurinkoinen, tuulensuojainen ja multainen maa. Sopii perennapenkkiin tai maanpeittopensaiden sekaan. Ympäröivien kasvien on oltava alle metrin korkuisia ja auringossa viihtyviä.

Herukkapuun kasvatus

Aikaa varataan kolme vuotta. Pieneen herukkapensaan taimeen jätetään vain vahvin oksa. Muut poistetaan. Oksa sidotaan tukikeppiin. Haarat ja tyvivesat poistetaan sitä mukaa, kuin niitä ilmaantuu.

Kun rungoksi tarkoitettu oksa on reilun metrin mittainen, sen annetaan haarautua latvastaan. Latvaoksia taivutetaan vaaka-asentoon rautalangalla tai sitomalla niihin naruilla painoja.

Marjapuun hoito

Latvuksesta poistetaan vähitellen vanhimpia, yli 6-vuotiaita oksia. Rungosta ja tyvestä kasvavat versot poistetaan heti havaittaessa. Esimerkiksi aroniapuiden runko on kotipihlajaa, vain latvus on aroniaa.

Sinua saattaa kiinnostaa myös nämä aiheet

  • Marjalannoite